RÖTRE ÇATLAKLARI NELERDİR? BETONDA RÖTRE ÇATLAK ÇEŞİTLERİ


Bir önceki yazımızda Rötre Nedir ve Rötre Çeşitleri Nelerdir gibi soruları sizler için yanıtlamıştık ilgili yazımıza aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

“Rötre Nedir? Betonda Rötre Büzülme ve Çatlak Çeşitleri”

YENİ BETON ÇATLAKLARI

Yeni betonda gerekli önlemlerin alınmaması halinde istenme rötre çatlakları oluşabilir. Ayrıca, betonda kısıtlanmış rötre çatlaklarına bile rastlanabilir. Bu çatlaklara genellik neden olan sebepler aşağıda yer almaktadır.
Yeni beton çatlakları genellikle betonun kalıba yerleştirilmesinden itibaren ilk 30 dakika ile 5-6 saat arasında gerçekleşir. Bu gibi çatlaklar döşeme gibi geniş yüzeye dökülen betonlarda görülür. Bu Çatlaklar 10 cm’ye erişen derinliği ve birkaç cm’den başlayıp 2 metreye kadar ulaşabilen uzunlukta olabilir. Oluşan bu çatlaklar özellikle betonun durabilitesi açısından oldukça zararlıdır. Yeni beton çatlakları plastik rötre, kısıtlanmış rötre veya farklı oturmalardan dolayı kaynaklanabilir.

OTURMA ÇATLAKLARI

Bu çatlaklar genel olarak kirişlerde yer alır ve üst yüzeye yakın donatıların hemen üstünde oluşmaktadır. Yeni betonda iri agrega taneleri dibe çökerek suyu yüzeye doğru hareket ettirir. Yüzeye yakın donatılar bu harekete karşı koyar ve oturmasını tamamlayamayan üst beton zaten düşük olan çekme dayanımını kaybeder çatlar. Bu sebep ile beton yüzeyinde oluşan çatlaklar yüzeye yakın donatıların bulunduğu hatlar boyunca uzanır.

PLASTİK RÖTRE ÇATLAKLARI

Plastik Rötre Çatlakları; geniş yüzeyli döşemelerde, yol, park ve havaalanı gibi beton uygulamalarında oluşmaktadır. Beton yüzeyinde yer alan suyun buharlaşma hızı, betonun içinde bulunan suyun yükselme hızından fazla ise betonun yüzeyini kurutmaya başlar ve doğal olarak beton büzülmeye başlar. Alttaki beton bu büzülmeye uyum sağlamadığı için, üst tabakadan gelen çekme gerilimleri oluşturur ve çekme şekil değiştirme kapasitesini düşürür bu sebep ile betonda çatlamaya sebep olur. Aynı çatlaklar, yeni dökülen betonun altında bırakılan eski ve ıslatılmamış betonda veya asmolenli tabliyelerdeki briket gibi diğer malzemelerin beton içerisindeki suyu emmesi sonucu da meydana gelebilir.

KISITLANMIŞ RÖTRE

Betonda yaşanan plastik rötre çatlakları ve oturma çatlaklarının dışında da sık sık rastlanan diğer bir çatlak ise kısıtlanmış rötre çatlaklarıdır. Böyle bir rötre çatlağı şöyle açıklayabiliriz;
Çelik bir çember etrafına beton döküp sertleştikten sonra incelmeye başladığında serbestçe büzülmesi önlenen betonda düşey çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklara “Kısıtlanmış Rötre Çatlakları” denir. Bu beton çatlakları genel olarak perdelerde meydana gelir. Özellikle temeller üzerinde duran kolonlar arasındaki geniş perdelerde ve tünellerde görülür.


Bir sonraki yazımızda RÖTRE ÇATLAKLARINI ÖNLEMEK adına sizlere daha fazla bilgi aktaracağız.Diğer ürünlerimiz hakkında bilgi almak için sayfamıza buradan erişebilirsiniz.

Tüm yazılarımıza buradan erişebilirsiniz.

Bizlere info@atlas1.com.tr mail adresimizden ulaşabilirsiniz.