BETON YOLLARIN AVANTAJLARI

Beton yolların asfalt yollara göre çok daha fazla avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlara değineceğimiz yazımızda, beton yolların ömrü, taşıma güçleri, sürücülere sağladığı konfor, az bakım gereksinimi ve sağladığı diğer tasarruflar gibi konular hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Beton yolların ömrü asfalt yollara göre daha uzundur

Beton yolların en bariz üstünlüğü ve avantajı uzun hizmet ömrü ve üstün dayanıklılığıdır. Beton, ağır trafik yüklerine diğer yol çeşitlerine göre daha iyi dayanabilmektedir. Betonda, bitümlü kaplamaların kullanılması durumunda oluşabilecek tekerlek izi ve ötelenme oluşumu bakımından endişelenmeye gerek kalmaz. Asfalt yolların 10 yıl olan hizmet ömürlerine karşılık, beton yollar, sistemin gereksinimlerine bağlı olarak 40 yıl ve daha uzun süre dayanmak üzere tasarlanabilir. Beton yollar özel olarak tasarlanan hizmet ömründen ve tasarımda öngörülen trafik yüklerinden daha fazlasına dayanabilmektedir. Ayrıca beton, yapısı gereği zaman içerisinde giderek sağlamlık kazanmaktadır.

Beton yollar daha yüksek taşıma gücüne sahiptir

Beton yol, elastik zemine konumlandırılmış bir kiriş şeklinde çalışır ve trafik yüklerini bu esasa göre, asfalt yollara kıyasla çok daha geniş bir alana yayarak taban zeminine iletir. Rijit beton yol, taban zemin ile sürekli temas halinde olduğundan ve elastik zemine konumlandırılmış kiriş gibi çalıştığından, taşıma gücü taban zemininin direncine bağlı değildir. Bu yüzden, beton yollar zayıf tabanlı zeminler üzerine uygulanmış asfalt yollara göre daha iyi sonuç verir ve dayanma bakımından her türlü etkiye karşı koyacak şekilde hazırlanır. Beton yolların, taşıma gücünün yüksekliği konusundaki avantajından ötürü, ağır trafik altındaki yollarda beton yol uygulaması çok daha uygundur.

Beton yollar sürücülere daha yüksek sürüş konforu sağlar

Beton yolların rijitliği, beton yol uygulamasından sonra uzun bir süre düzgün sürüş yüzeyini korumasına imkan sağlar. Daha düzgün yüzeyli yollar daha güvenli, daha konforlu sürüş yüzeyleri oluşturur. Kanada’da yapılan bir araştırma, beton yollardaki düzgünlük kaybının 5 yıl içerisinde 4 mm’den 7 mm’ye çıkarken, asfalt yollarda 16 mm’ye çıktığını göstermiştir. Bu sonuca göre, betonda yüzey düzgünlüğünün daha uzun süre korunduğu anlaşılmaktadır. Beton yollar ayrıca, yapım aşamasında, daha üstün yol tutuş ve sessiz bir sürüş sağlayan bir yüzey sağlayacak dokuda oluşturulabilir.

Beton yolların diğer avantajlarını öğrenmek için bloglarımızı takip etmeye devam edebilirsiniz.


Beton yollarda kullanılan makro sentetik fiber donatı Macromesh54 ile ilgili bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Diğer ürünlerimiz hakkında bilgi almak için sayfamıza buradan erişebilirsiniz.

Bizlere [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

Beton Yolların Avantajları Bölüm 2

Beton Yolların Avantajları Bölüm 3

Whatsapp Destek Hattı