BETON YOLLARIN AVANTAJLARI - 2

Beton yolların sağladığı avantajlardan bahsettiğimiz yazı dizimizin ilk bölümüne bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu bölümde beton yolların bakım gereksinimlerinden, sağladığı tasarruf imkanlarından, uygulama gereksinimlerinden ve güvenilirliğinden bahsederken, trafiğe ve çevreye olumlu etkilerine de değineceğiz.

Beton yollar daha az bakım gerektirir

Asfalt yollar trafik, hava koşulları vb. etkenlere bağlı olarak gördükleri hasar sebebiyle bakım ve onarıma ihtiyaç duyarlar. Beton yollar ise neredeyse hiç bakım gerektirmez. Betonun dayanıklılığı, yaygın onarım veya yıllık bakım gereksinimlerini en aza indirir. Onarım gerektiğinde, genellikle onarım gereken kısımlar alan bakımından asfalt yollara göre daha küçük olur. Gerçekleştirilen onarım sayesinde betonun ömrü, orijinal tasarım ömürlerinin 9 katına kadar artabilir.

Beton yollar akaryakıt tasarrufu sağlar

Beton yollar, yüklü araçlar altında deformasyona uğramayan rijit yollardır. Asfalt yollar ise ağır yüklü araçların sürekli uyguladığı güç ile deformasyona uğrarlar. Betonun rijit yüzeyi tekerleklerin dönmesini kolaylaştırır, bu sayede yüzeyin tekerleğin dönme hareketine karşı direnci düşük olur ve motordan tekerleklere aktarılan kuvvet düzenli ve daha az hale gelir. Bu, tüm seyahat süresine yayıldığında yakıt ve yağ giderleri ile, bandaj ve lastik aşınması daha az olacaktır. ABD’de Federal Highway Administration (FHWA) ve Hindistan’da Central Road Research Institute tarafından gerçekleştirilen testler sonucunda, beton yolların asfalt yollara göre yaklaşık %15 - %20 yakıt tasarrufu sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ülkemizde yük taşımasının büyük kısmı karayolu ile yapılıyor ve ülke çapında beton yol ağının yapımı, ithal edilen petrol ürünlerine harcanmakta olan değerden büyük miktarda tasarruf edilmesini sağlayabilir.

Beton yollar her mevsim ve koşulda yapılabilir

Asfalt yollar düşük sıcaklıkta ve yağışlı hava koşullarında yapılamadığı için, yapım ve onarım mevsimi kısadır. Beton yollar ise, ıslak zemin de dahil olmak üzere, her türlü iklim koşulunda yapılabilmektedir. Ülkemizde mevsimsel olarak asfalt yol uygulamasına imkan sağlayan kısa zaman dilimi, beton yolların uygunluğunu ortaya koymaktadır.

Beton yollar daha güvenlidir

Beton yolların kayma, sürtünme katsayıları yüksektir. Ayrıca yol düzeyi düzgün olduğundan, yağış suları kolayca akar ve yol yüzeyi çabuk kurur. Asfalt yollarda oluşan tekerlek izlerinin yağışlı havalarda fazla sus tutması sebebiyle oluşabilecek su kayağı etkisi riski ve bu su birikintilerinin soğuk havalarda donması gibi sürüş güvenliğini tehlikeye düşürecek durumlar nedeniyle uzayan duruş mesafeleri, beton yollarda söz konusu olmamaktadır. Beton, özellikle gece güvenli seyir açısından önemli olan, asfalt yollara göre %33 - %50 daha fazla ışık yansıtma özelliğine sahiptir. Beton ışığı yansıttığı için görünürlüğü ve dolayısıyla güvenliği artırır. Aynı zamanda betondan yansıyan çevre ışıkları sayesinde karayolu aydınlatma maliyetlerinde tasarruf sağlanabilir. Beton yollar açık renkli olduğu için, araçlar veya yol aydınlatma tesislerinden gelen ışığı asfalt yola göre daha az emer ve böylece gece görüşü artar. Beton ıslak olduğunda dahi zararlı far ışığı etkilerine yol açmaz.

Beton yollar ile daha hızlı trafik seyri

Mevcut yolların beton yollara dönüştürülmesi, yüksek trafik yoğunluğu olan yollarda, tıkanıklık ve sıkışıklıklarda belirgin bir azalma sağlayarak trafik seyir hızlarında önemli artışa yol açabilir. Seyir hızındaki bu artış, onarıma ihtiyaç duymayan ve kazı yapılma olanağı bulunmayan düzgün beton yüzeyi sayesindedir. Artan trafik akımı, hem zaman hem yakıt tasarrufu, hem de boşta çalışan motorların yol açtığı kirlenmenin azalması anlamına gelmektedir.

Beton yolların avantajlarından bahsettiğimiz yazı dizimizin ikinci bölümünde paylaşmış olduğumuz bilgilerin devamını, üçüncü bölümde sizlerle paylaşacağız. Blog ve haberlerimizi takip etmeye devam edin.


Beton yolların avantajları üçüncü bölümde sizlere beton yolların dirençlerinden, çevreye olan katkısından, yerli malzemesinden ve dışa bağımlılık gerektirmeyişinden, mevsimlere uyumlarından ve ekonomik yapısından bahsedeceğiz.


Beton yollarda kullanılan makro sentetik fiber donatı Macromesh54 ile ilgili bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Diğer ürünlerimiz hakkında bilgi almak için sayfamıza buradan erişebilirsiniz.

Bizlere [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

Beton Yolların Avantajları Bölüm 1

Beton Yolların Avantajları Bölüm 3

Whatsapp Destek Hattı