BETONDA DONATI ÇEŞİTLERİ

Donatı, betonarme elemanı oluşturan iki asli unsurdan biridir. Arme, çelik anlamına gelir ve betonarme kelimesi de bu şekilde oluşmuştur. Beton basınca karşı çok iyi çalışan bir malzeme olmasına rağmen çekme dayanımı çok düşüktür. Zemin betonlarında çekme bölgesindeki gerilmeleri karşılamak üzere, geleneksel çözüm olarak çelik hasırlar yerleştirilir fakat yenilikçi donatı çözümleri ile çok daha verimli, ekonomik ve avantajlı çözümler mevcuttur.

BETONFİBER ÇELİK TELLER - BETON DONATI MALZEMESİ

Betonfiber çelik fiberler, betonun mukavemetinin, aşınma direncinin, tokluğunun arttırılması ve çatlak oluşumunun engellenmesi amacıyla uzun yıllardır inşaat sektöründe çelik hasır yerine kullanılan malzemelerdir. Betonfiber çelik teller, soğuk çekmeli çelik telden ASTM A820 standardına göre üretilmektedir. Özellikle endüstriyel zemin betonları sabit yüklerle birlikte hareketli yüklere de maruz kalmaktadır. Betonun içerisine homojen olarak dağılmış Betonfiber, betonun tokluğunu yani enerji yutma kapasitesini yükselterek, yükleme çatlaklarının önüne geçilmesini sağlar. Ayrıca tünellerde, püskürtme beton ve nihai kaplamalarda da yayın olarak kullanılmaktadır.

Çelik tellerin betondan sıyrılması daha fazla enerji gerektirir. İlk çatlak sonrası eğilme dayanımı çelik tellerin betona katılma oranıyla direk bağlantılıdır ve kullanılan miktar betonun enerji yutma kapasitesini pozitif etkiler. Atlas 1’in tecrübeli mühendis kadrosu, çelik tel katılım oranlarını, projede istenilen dayanım seviyesine göre hesaplayarak belirler.

Çelik tel ile kuvvetlendirilmiş betonun eğilme, yorulma dayanımı normal betona göre önemli derecede fazladır. Çelik teller hareketli yüklerin etki ettiği alanlarda çatlak oluşumunu engellemede çok etkilidir. Artırılmış yorulma dayanımı çelik tellerin saha betonlarında, kaplamalarda şaplarda etkin kullanımını sağlar. Enerji emme yeteneği ve betonun üç boyutlu yapısını kuvvetlendirerek betonun darbe dayanımını artırır. Beton bileşimindeki agregaların doğru konumlanmasını sağlayarak, betonu güçlendirilmiş kompozit hale getirir. Bu sayede kopmalar ve parçalanmaların önüne geçilmiş olur. Çelik teller değişik çevre şartlarının olduğu birçok uygulamada kullanılmış ve her şartta üstün performans sağlamıştır. Hasır demir gibi geleneksel donatı sistemlerine göre korozyona karşı daha dirençlidir.

FİBERMESH MAKRO SENTETİK FİBER - BETON DONATI MALZEMESİ

Fibermesh, büyük yüzey alanlı saha betonlarının tokluğunu, mukavemetini ve verimliliğini artırma amacıyla dizayn edilmiştir. E3 patentli elyaf teknolojisi ile optimum gradasyonda imal edilmiş bir makro sentetik fiber üründür.

Fibermesh fiber donatılar, mekanik etki ederler, kimyasal olarak tepkimeye girmezler. Fiber verimlilik için, mini karışım dizaynı yapılması tavsiye edilir. Fibermesh makro sentetik fiber, beton karışımına diğer malzemeler konulduktan sonra ilave edilir. Kullanım şekli çok kolay olan Fibermesh, betonarme donatısı olarak geleneksel donatılara iyi bir alternatiftir. Çekmeye ve çatlamaya karşı koyar, darbelere, aşınmalara ve parçalanmalara karşı direnç sağlar. Büyük sağa betonlarının eğilme mukavemetini artırır. Geliştirilmiş dayanıklılık sağlar. Kuruluğa ve sıcaklığa bağlı çatlamaları kontrol altına alır. Pompalanabilir ve püskürtülebilirdir. Tünel projelerinde, betonun yüzeye tutunmasını artırarak uygulama kolaylığı sağlar.

MACROMESH54 MAKRO SENTETİK FİBER - BETON DONATI MALZEMESİ

Macromesh54, betonda birincil donatı görevi görerek çelik hasır ve çelik fiber ihtiyacını ortadan kaldırır. Kopolimer yapıda polipropilen esaslı bir makro sentetik fiber donatı olan Macromesh54, beton karışımına uygun dozda katıldığında birincil donatı görevini görür.

Sağladığı birçok avantaj ile geleneksel donatı çözümlerine karşı en iyi alternatiflerden biri olan Macromesh54, plastik evredeki rötre çatlakları dahil çatlakları engelleyerek sorunsuz bir yüzey oluşturur. Yapısı gereği korozyona uğramaz ve betonun ömrünü uzatır.

Macromesh54, birincil donatı olarak betona uygun dozajda katıldığında çelik hasır işçiliğini ortadan kaldırarak projelere %50’ye varan hız kazandırır. Yüksek lif adedi sayesinde plastik evredeki rötre ve büzülme çatlakları dahil, mikro çatlak oluşumunu minimuma indirir. Betonun darbe dayanımını ve yorulma direncini artırırken, yüksek enerji yutma kapasitesiyle betonun sünekliğini de artırır. Saha betonları ve endüstriyel zeminler başta olmak üzere birçok alanda kullanıma uygundur.

Diğer ürünlerimiz hakkında bilgi almak için sayfamıza buradan erişebilirsiniz.

Bizlere [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı