BETONUNUZU TUZ HASARINDAN KORUYUN

BETONU TUZ HASARINDAN KORUMAK İÇİN BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Kaya tuzu genellikle kışları buz ve karı eritmek için kara yollarına ve yaya trafiğinin akışını sağlamak için kaldırımlara püskürtülür. Yapılan araştırmalar sonucunda yayınlanan uluslararası raporlara göre, her yıl yaklaşık 10 milyon ton tuz, buzlu yol ve kaldırımların temizlenmesi için kullanılmaktadır.

Tuz dökümü buz ve karı eritmek için etkili bir yöntem olsa da oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanan beton yol ve kaldırımlara zararının olduğunu biliyor musunuz?

Tuz dolaylı olarak beton yollara, teraslara ve kaldırımlara zarar verir. Darbeler ve çukurlar doğrudan tuza maruz kaldığı için ortaya çıkmaz. Zamanla yüzeyde korozyon oluşmasına neden olan tuz, betonun zarar görmesine neden olur ve betonda renk kaybına, çatlamaya ve ufalanmaya sebebiyet verir.

TUZ BETONA TAM OLARAK NASIL ZARAR VERİR?

Beton, suyu kolayca emen gözenekli bir malzemedir. Kış aylarında, kara yollarındaki sular buza veya kara dönüşür, ancak bu dönüşüm betona zarar vermez. Betonun bozulmasına neden olan, tuz gibi minerallerdir. Benzer şekilde, kıyı iklimlerinde havadaki nem, betonun parçalanmasına ve zamanla renginin solmasına neden olabilecek yüksek seviyede sodyum klorür içerir.

BİLİMSEL OLARAK TUZUN BETONA VERDİĞİ ZARAR

Betona verilen tuz hasarı, yol veya kaldırım yüzeyi ile reaksiyona giren kimyasal maddeler nedeniyle oluşur. Bu yapılar genellikle beyaz-gri betondan yapılır. Betonda bulunan kalsiyum hidroksit, tuzdaki kalsiyum klorür ile reaksiyona girerek, tuzda kalsiyum oksiklorür (CAOXY) oluşturur ve böylece hasara yol açar. Betonun içinde şekillenirken CAOXY kristalleri genişleyerek iç çatlaklara ve ufalanmaya neden olur. Bu, donma-çözülme döngüsünün etkisiyle daha da güçlenerek, beton yollarda artan tuz hasarına yol açar.

Tuz ayrıca suyun donma noktasını düşürür ve donmuş suyun basıncını artırır, böylece donma-çözülme döngüsünün etkisi artar. Buz eridiğinde normalden yaklaşık %10 daha fazla su taşır. Düşük sıcaklıklarda bu ekstra su, donma üzerine betona ilave buz ekler ve bu da betona hidrolik basınç ekler.

Bununla birlikte, kaliteli beton, tuz hasarına karşı daha dirençlidir. Beton, C² Salt Safe™ gibi etkili bir sızdırmazlık maddesi ile daha fazla korunursa, betonun zarar görmesi kolayca önlenebilir. Ayrıca sentetik fiber donatılar da (Macromesh54, Promesh54 ve BetonFiber PP) betonda segregasyonu azaltarak betonun kalitesinin artırılmasına yardımcı olur.

Diğer ürünlerimiz hakkında bilgi almak için sayfamıza buradan erişebilirsiniz.

Bizlere [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı