Lityum Silikat Nedir?

Bilindiği üzere beton yapılarımız tozuyan bir yapıya sahiptir. Bu tozumanın önüne geçmek ve engellemek için birden çok metod ve uygulama geliştirilmiştir. Bunlardan en etkili olanı lityum silikat uygulamalasıdır. Liltyum silikat uygulamalası da betonun perdahlı olup olmadığına dayanarak farklı uygulama şekillerine bürünmektedir.

Lityum silikat bir sıvı yüzey sertleştiricidir ve geleneksel olarak kullanılan toz yüzey sertleştiricilerin yerini alan çok daha etkili ve tam penetre bir üründür.

Neden Lityum Silikat?

Beton kendi içerisinden dışarıya toz atmaktadır. Yaşam alanlarımızda, iş yerlerimizde ve endüstriyel tesislerde tozumazlık uygulaması ya da boyama yapmamızın temel sebebi budur. Beton içinde bulunan kalsiyum (CaOH), betonun içinde bulunan boşluklardan ortama yayılır. Bu problemleri ortadan kaldırmak için lityum silikat uygulaması kullanılır.

Lityum silikat beton içindeki kalsiyum ile kimyasal olarak silika bağları oluşturduğu için bu problemi ortadan kaldırmaktadır. Tozumaya sebep olan tüm maddeleri ortadan kaldırdığı için betonda ömür boyu tozumazlık sağlamaktadır.

Lityum Silikat Çalışma Prensibi

Lityum silikat; beton gözeneklerine inerek kalsiyum hidroksit moleküllerini, kalsiyum silikat moleküllerine dönüştürerek kristalize olan bu yapı ile tozumayı önlemiş olur. Fakat bu işlemler öncesinde betonun bazı işlemlerden geçmesi gerekmektedir ve burada betonun yapısı önemlidir. Beton yapısının perdahlı olup olmaması, betonlarda lityum silikat uygulanma miktarını değiştirebilir.

Betona uygulanacak olan lityum silikat uygulama öncesi, Husqvarna beton silim makineleri ile bazı aşamalardan geçerek uygulanır. Beton silimi işlemi de lityum silikat uygulaması gibi, betonun yapısının perdahlı olup olmadığı ya da mastarlı olup olmadığı durumlara göre aşama sayısını değiştirir.

Lityum silikat uygulaması her betona uygulanabilir fakat uygulama öncesi müşteri ihtiyacı ve kullanım amacına göre belirlenerek aşamalar ve modeller belirlenmelidir.

Lityum Silikat Avantajları


Zemin Yüzeyinin Güçlendirilmesi

C² sıvı yüzey sertleştiriciler, yoğunlaştırıcılar; gözenekleri doldurmak, yüzey aşınma tabakasını güçlendirmek ve sertleştirmek için betonda kalsiyum hidroksit ile reaksiyona giren ağır silika kimyasallardır.

Mükemmel Penetrasyon

C² sıvı yüzey sertleştiriciler, yoğunlaştırıcılar ayrıca zemin yüzeyine çok daha fazla nüfuz etmeyi sağlayan ve betonla çok daha hızlı ve daha eksiksiz bir reaksiyonu tetikleyen yüksek derecede reaktif nano teknolojik bir lityum katalizörü içerir.

Daha Fazla Aşınma Direnci

En mükemmel saf beton zeminler bile endüstriyel kullanım koşullarında kolayca yıpranacaktır. C² sıvı yüzey sertleştiriciler ile işlenen zeminler, aşınma direncini önemli ölçüde artıracaktır.

Dayanıklılık

C² sıvı yüzey sertleştiriciler yüzey katmanında daha uzun süre dayanacaktır. Tek bir uygulama ile betona nüfuz eden lityum silikat betonun ömrünü arttıracaktır.

Tozumanın Engellenmesi

Sıradan betonda, küçük toz parçacıkları hidrostatik basınç adı verilen yukarı doğru bir kuvvetle yüzeye itilir ve bu yüzey tozuması ile sonuçlanır. C² ürünleri tek bir uygulama ile tozumayı önler.

Kaymaz

İşlenmiş bir zemin yüzeyi parlak olsa da kaygan bir zemin oluşturmaz.

Eski Zeminler İçin Aşınma Direncini Arttırır

C² sıvı yüzey sertleştiriciler, yoğunlaştırıcılar; özelleştirilmiş taşlama ve parlatma tekniği ile eski betonun üst yüzey katmanını kaldırabilir ve zemini güçlendirebilir, böylece aşınma direncini arttırır.

Azaltılmış Lastik Aşınması

Doğal betonun pürüzlü, düzensiz dokusu lastiklerin aşınmasına neden olur. C² sıvı yüzey sertleştiriciler ile işlenmiş beton bir zemin, tüm yüzeyi pürüzsüz hale getirerek bu aşınmayı önler ve zemin yüzeyinde minimum lastik izleri bırakır. Sıradan temizlik, bu yüzey lekelerini kolayca çıkarabilir.

Üretimi Yavaşlatmaz veya Durmasına Sebep Olmaz

Uygulama süreci tamamlandıktan hemen sonra zemin hizmete sokulabilir. Yapısında toksik veya tehlikeli kimyasalların bulunmaması nedeniyle, tesisler tam üretim aşamasındayken dahi uygulama yapılabilir.

Daha Az Bakım

Seramik ve Epoksi de dahil çoğu zemin sistemi, temiz bir ortam ve güzel bir görünüm sağlamak için agresif ovma gerektirir. C² sıvı yüzey sertleştiriciler ile işlenen yüzeyler- lekeleri azaltır - ve parlaklığı korumak için herhangi bir cilalama veya sıyırma gerektirmez.

Geliştirilmiş Yansıma ve Ortam Aydınlatması

Yoğunlaştırılmış bir zemin yüzeyinin yansıtıcı özellikleri, tesislerdeki aydınlatma ihtiyacını azaltır. Artan ortam aydınlatması estetik açıdan hoş olmasının yanı sıra enerji faturasını da azaltacaktır.

LEED Dostu

VOC içermez. Mevcut zemin yüzeylerin kaplama ihtiyacını ortadan kaldırarak sürdürülebilir binaya doğru geçişe katkı sağlar, yapıları ABD Yeşil Bina Konseyi LEED projelerine uygun hale getirir.

Bizlere [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı